Uzglabāšana un lietošana
Vērā ņemamus zaudējumus veclaicīgām mēbelēm rada uzglabāšanas noteikumu neievērošana un nepietiekami saudzīga attieksme pret tām. Restaurācija – tas ir sarežģīts, darbietilpīgs un dārgs proces, taču visas pūles un izdevumi var izrādīties veltīgi, ja mēbeles pēc restaurācijas nokļūs nelabvēlīgos apstākļos.
Antikvāro mēbeļu īpašnieku glabātāju galvenais pienākums ir nodrošināt optimālu teperatūras un mitruma režīmu telpā.
Optimālā temperatūra ir 18ºC, pieļaujamās svārstības no 15ºC līdz 20ºC.Telpas mitrumam jābūt robežās starp 50 % un 60 %.
Jāņem vērā, ka rudens periodā slikti vēdinātās telpās mitrums sasniedz 85…90 %, bet ar apkures sezonas sākumu tas samazinās līdz 40 %. Tādas krasas svārstības ir pārāk bīstamas vecām mēbelēm, it īpaši, ja mēbeles ir finierētas vai to apdarē izmantota intersija, mozaīka vai marketri tehnika. Tādos izstrādājumos, kur izmantotas dažādas koksnes šķirnes, kā arī vecs un jauns materiāls, kas dažādi reaģē uz mitruma izmaiņām, rodas iekšēji spriegumi, kas izraisa koksnes plaisāšanu vai līmēto savienojumu bojāšanos.
Paaugstināta mitruma ietekmi uz koksni var samazināt, atbilstoši ierīkojot telpās ventilāciju. Ja gaisa mitrums ir pārāk zems, jāpielieto speciāli mitrinātāji vai arī tādi vienkārši līdzekļi kā vāzes ar dzīviem ziediem, telpaugi vai trauki ar ūdeni, kas novietoti zem mēbelēm vai to tuvumā. Nav pieļaujams caurvējš karstā laikā. Nevajadzētu novietot mēbeles apkures ierīču tuvumā, minimālais attālums ir 0,5 m, tāpat jāaizsargā tās no tiešas saules staru iedarbības. Ieteicams laiku pa laikam mainīt mēbeļu izvietojumu telpā, lai gaisma no logiem nekristu pastāvīgi uz vienu un to pašu virsmu.
Mēbeļu bojājumi nereti rodas to transportēšanas un pārvietošanas laikā. Pārvietojot mēbeles, tās ir jāpaceļ nevis jāstumj, riskējot salauzt koka daļas. Korpusa mēbeļu noturīgumam izmanto palikņus zem kājām, kas vienlaicīgi palīdz izvairīties no sašķiebšanās un nodrošina brīvu durvju vēršanos. Pārvadājot mēbeles, tās uzmanīgi jānes un jāiekrauj, izvairoties no triecieniem.
Savlaicīga un saudzīga mēbeļu kopšana – būtisks noteikums, lai saglabātu to ārējo izskatu.
Putekļu slaucīšanai izmanto sausu, mīkstu drānu. Pulētas un ar vasku apstrādātas mēbeles jāsargā no ūdens pilienu nokļūšanas uz virsmām, no karstiem priekšmetiem.
Nepakļaut mēbeles lielām slodzēm.
Lai izsargātos no kodēm mīkstajās mēbelēs vislabāk izmantot tādus tradicionālus līdzekļus kā eikalipts vai lavanda.